Navštivte sekci "Výprodej", kde naleznete produkty za bezkonkurenčně nejnižší ceny !

Chytrá domácnost Nedis SmartLife - technologie

Popis a vysvětlení standardů komunikace systému SmartHome

Koupit svůj první chytrý produkt, který vám pomůže vytvořit chytřejší život, většinou není příliš obtížné. Většina produktů vám v konkrétních
případech pomůže. Světlo se rozsvítí po západu slunce a zhasne v závislosti na denní době, domovní zvonek vás prostřednictvím aplikace
upozorní, když je někdo u vašich dveří atd..

Mnoho našich uživatelů již má osobní zkušenost; chytrá domácnost může být návyková. Vidíme tedy rychlý nárůst počtu chytrých produktů
pro domácnost a zde to již začíná být trochu složitější. Wi-Fi, Zigbee, Bluetooth®, Z-Wave, všechny druhy připojení vašich chytrých produktů.
Ale co byste měli použít? Jaká je nejlepší volba pro váš chytrý dům?

Aktuální možnosti

V dnešní době je k dispozici mnoho různých protokolů, zmíníme a vysvětlíme některé z nejpoužívanějších:
-    Wi-Fi
-    Bluetooth®
-    Zigbee

Ve zkratce:  

Wi-Fi

Toto je nejznámější bezdrátový komunikační protokol používaný v našich domácnostech. Propojí váš smartphone, notebook, tablet s internetem. Jednoduše nainstalujete router do svého domu a připojíte Wi-Fi produkty pomocí stejné sítě a hesla.

Wi-Fi můžete použít jako snadný způsob, jak začít používat některá zařízení pro chytrou domácnost.

 Bluetooth®

Většinou známý pro připojení našich chytrých telefonů v automobilu
a reproduktorům. Nastavení připojení je velmi snadné, protože není
vyžadováno žádné heslo. Ale jak jste jistě mohli zjistit, dosah není
velký a když váš telefon opustí místnost, kde je reproduktor, odpojí se
a hudba se zastaví. Abyste mohli ovládat produkty s podporou Bluetooth,
musíte být v jejich blízkosti.

Dosah signálu je menší než Wi-Fi. Bluetooth® se používá k přenosu
malého množství dat. Streamování zvuku bude fungovat perfektně,
ale odesílání streamu videa již není možné. Díky této vlastnosti využívá
mnohem méně energie než Wi-Fi. To znamená, že většina produktů
Wi-Fi musí být neustále napájena ze zásuvky (nebo mají poměrně
velkou kapacitu baterie), avšak zařízení Bluetooth® mohou fungovat
na malé baterie, které lze snadno a rychle dobít nebo vyměnit.

Zigbee

Dalším způsobem, jak mohou produkty mezi sebou interagovat, je Zigbee. Největší výhodou je, že když začnete budovat chytrou domácnost na systému Zigbee, nebude rušit Wi-Fi síť ve vašem domě. Při používání více produktů pro chytrou domácnost k síti Wi-Fi se mohou na chytré televizi nebo jiných zařízeních Wi-Fi objevit chyby připojení. Jednoduše proto, že síť je příliš zahlcená. Představte si, že stojíte v přeplněném baru a zkuste něco říct osobě na druhém konci baru. V prázdném pruhu to není žádný problém, ale nebude to fungovat s mnoha dalšími lidmi (připojenými zařízeními).

Použití Zigbee jako samostatné chytré domácí sítě má více výhod. Spojení má nízké nároky na energii. Můžete jej tedy použít pro produkty, jako jsou pohybová čidla, světla, detektory kouře atd.
Většina produktů je napájena malou vyměnitelnou baterii, některé na běžné síťové napájení. Stejně jako nízká spotřeba energie u Bluetooth® ale také znamená malý objem přenášených dat.
Takže odesílání jednoduchých příkazů, jako je rozsvícení světla nebo odeslání signálu, když je detekován pohyb, je možné, ale odesílání videa přes síť Zigbee nebude fungovat.

Produkt Zigbee, řekněme žárovka, vyžaduje bránu nebo rozbočovač (stejný produkt, jen jiné slovo) pro připojení k internetu.
Podívejte se na tuto bránu jako na most mezi chytrým domácím produktem a routerem ve vašem domě. Brána je na jednom konci připojena k routeru a na druhém konci k produktu chytré domácnosti.

Další výhodou Zigbee je možnost mesh sítě. To znamená, že produkty Zigbee pro chytrou domácnost mohou fungovat jako opakovač signálu.
Můžete tedy rozšířit dosah sítě instalací dalších produktů Zigbee. Produkty mohou komunikovat navzájem. Například: pokud jeden ztratí napájení, spojení zůstane stabilní se všemi ostatními produkty.
Uvědomte si prosím, že se to týká pouze produktů Zigbee napájených 230 V, jako jsou žárovky a chytré zástrčky. Senzory na baterii budou součástí sítě Zigbee, ale nebudou fungovat jako opakovač.

  Wi-Fi Bluetooth® Zigbee
Dosah Střední Krátký Dlouhý
Vyžadována brána? Ne Ne Ano
Použití: Všechny produkty, které jsou
pevně napájené a je potřeba
převádět velké objemy
dat, jako jsou např. kamery
Přenosné produkty, jako jsou reproduktory
a chytré hodinky
Rozsáhlejší systémy chytré domácnosti s mnoha prvky

 

 

Komplexní aplikace pro váš chytrý dům

Hlavní výhodou naší aplikace Nedis® SmartLife je, že si poradí se všemi komunikačními protokoly uvedenými výše. Můžete dokonce kombinovat různé produkty, které používají rozdílné protokoly.
Například: vaše venkovní bezpečnostní kamera Nedis se připojí přes Wi-Fi a světla ve vaší kuchyni se připojí přes Zigbee. V naší aplikaci je můžete propojit. To může být užitečné pro zvýšení bezpečnosti.
Když kamera detekuje osobu, rozsvítí se osvětlení vaší kuchyně, aby simulovalo, že je někdo doma.

Jak si správně vybrat?

Některé produkty jsou nabízeny ve verzi Wi-Fi i Zigbee. Při výběru mezi těmito dvěma je důležité přemýšlet trochu dopředu. Například pro osvětlení začněte s 1 žárovkou Wi-Fi,
abyste si vyzkoušeli výhody chytrého osvětlení. Nebude to trvat dlouho a budete chtít rozšířit svůj chytrý dům. V tu chvíli přemýšlejte o svém dalším postupu.
Vytvořte si seznam přání a upřednostněte produkty, které chcete vyměnit za chytrou variantu. Poté zvažte, který komunikační protokol bude vyhovovat vašim potřebám.